Makine Bülten

Oto Sanayi Makineleri Sektörü

oto sanayi makine sektörü

Oto Sanayi Makineleri Makine Tasarımı

Oto Sanayi Makineleri Tüm sektörlerde farklı üretilen makineler, otomotiv sektöründe makine tasarımı gibi de ayrı bir sınıf içinde incelenmektedir. Bakıldığı zaman diğerlerinden farklı oluşu, ağır makine sınıfına girişinden başlamaktadır. Ağır makinelerin tonajlarının daha yüksek olması ise makine tasarım modelini değiştirmektedir.

Makinenin, üretim aşamasına kadar gerçekleşen işlemlerinin tümü tasarım olarak değerlendirilir. Makinenin ortaya çıkmasında ise öncelikle hayal ederek, taslaklar yüzeysel olarak çizerek belirlenir. Daha sonra makinenin parçaları birleştirilerek, çalışma aşaması kontrol edilir. Boyutlandırma ve çizme aşamasından sonra da numune olarak uygulanmaya başlanır. Makinenin üretim kısmına kadar geçen bu aşamalar tasarım olarak değerlendirilir. Makine tasarımında bazı kurallar bulunmaktadır. Hazır standart parçalı ürünlerin kullanılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kaynak işleminin uygulanabilir özelliğe sahip olan malzemeden yapılmış olması gerekir.

Otomotiv sektöründe kullanılan parçalara bakıldığında, çok parçalı bir sistemden oluştuğu görülebilmektedir. Bu parçaların birbirine kaynak yapılabilir şekilde basit tasarlanması, montaj ve birleştirme aşamasında kolaylık sağlamaktadır. Kaynaklı parçaların sağlam olması konusunda dikkat edilmesi gerekmektedir.

Otomotiv Sektöründe Makine Tasarımı Aşamaları

Günümüzde otomotiv sektöründe tasarımlar, bilgisayarlardaki özel bazı yazılımlarla yapılmaktadır. Eskiz olarak çalışılan makine tasarımı, üç boyutlu programlara aktarılarak, burada parçaların birleştirilmesi ve işin estetik kısmı belirlenir. Sonrasında makinenin piyasası analiz edilerek, pazarı araştırılır. Makine tasarımı konusunda iyi bir gözlem gerekmektedir. İşin tasarım kısmı tek başına uygulamaya yeterli olmayacaktır. Teknik ve estetik kısmı ayrı olduğundan, ekip çalışması gereken bir konudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir