Makine Bülten

lityum karbonat üretim tesisi resmen açıldı

lityum üretim tesisi resmen açıldı

lityum üretim tesisi resmen açıldı

lityum üretim tesisi resmen açıldı

Türkiye’nin ilk lityum üretim tesisi resmen açıldı

ETİ Maden Tesisleri’nde batarya imalatında kullanılan lityum karbonat üretimine başlandı. Tesis Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantıyla katılımının ardından resmen açıldı. Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan:

“TOGG otomobilinin pillerinde kullanılacak lityumu da yine buradan temin etmeyi planlıyoruz” dedi. Tesiste ilk aşamada yılda 10 ton üretim yapılacak. Üretimin ilerleyen yıllarda kademeli olarak 600 tona çıkarılması bekleniyor.

Eskişehir‘in Seyitgazi ilçesi Kırka Mahallesi’nde kurulu Eti Maden Tesisleri’nde lityum karbonat üretim tesisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferansla katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Teknoloji Geliştirme Merkezi bünyesindeki pilot lityum üretim tesisinde, daha önce ilk lityum karbonat üretilmişti.Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) başta olmak üzere tüm elektrikli otomobillerin, mobil telefonların, elektrikli araçların bataryalarında ve elektrikle çalışan aletlerin pillerinde kullanılan lityum, Türkiye’de ilk defa yerli olarak bordan üretilecek.

Lityum nedir? Lityum nerelerde hangi alanlarda kullanılır?

? Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ülkemizde ilk defa Lityum üretimini başlatıyoruz.” ifadelerini kullandı. Bu açıklamanın ardından lityumun ne olduğu merak ediliyor. ? İşte Lityum hakkında bilgiler…

Lityum nedir? Lityum nerelerde kullanılır? Türkiye’nin ilk defa üretimine başlayacağı lityumun ne olduğu vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ülkemizde ilk defa Lityum üretimini başlatıyoruz.” açıklamasında bulundu. Peki, Lityum nedir? Lityum nerelerde kullanılır?

 

 

LİTYUM NEDİR?

Lityum en düşük yoğunluğa sahip metal olup, periyodik tabloda hidrojen ve helyumdan sonra gelmektedir. Atom numarası 3 olup, atom ağırlığı 6.941’dir. Lityum ismi Yunancada taş anlamına gelen “lithos” isminden gelmektedir. Bu ismin verilmesinin nedeni lityumun bir mineral kaynağında keşfedilmesi, ancak diğer önemli IA grubu elementleri olan sodyum ve potasyumun bitkisel kaynaklarda keşfedilmesidir. Lityumun ilk tanımlanması 19. yy’da Johan August Arfvedson’un spodümen olarak adlandırılan mineral üzerinde yaptığı çalışmalar sonucu olmuştur.

Lityumun yüksek miktarlarda üretimi ise 1900’lu yıllarda spodümen minerali olarak Güney Dakota’daki Etta ocağından çıkarılması ile başlamıştır. Lityum ve bileşiklerinin yüksek miktarlarda tüketimi ise 1950’li yıllarda başlayıp 1960’a kadar süren Atom Enerji Komisyonun (AEC) termonükleer programı için yarattığı talep sonucu olmuştur.

 

 

LİTYUM NERELERDE KULLANILIR?

Lityum yerkabuğunda bulunma sıklığı bakımından 25. sırada yer almaktadır. Yeryüzünde lityum konsantrasyonu yaklaşık %0,006 olup, deniz suyunda ise 20 ppm’dir. Üretimi ağırlıklı olarak pegmatitler, sedimanter kayaçlar ve tuzlu su rezervuarlarından gerçekleştirilmektedir. Doğada 150’den fazla lityum mineralinin varlığı bilinmesine rağmen, çok az bir kısmı ticari olarak değerlendirebilmektedir. Lityum bütün metaller içerisinde en hafifi olup, elementler içerisinde de üçüncü hafif element olmaktadır.

Kimyasal yapısı alkali grup içerisinde yer alır. Lityum yüksek reaktiviteye sahiptir, natif formda bulunmaz, cevherden üretimi zordur. Metal olarak çok kullanımı yoktur. Ana kullanımı bileşik olarak olmaktadır. Yaklaşık olarak yirmiye yakın endüstriyel kullanımı vardır. İkinci dünya savaşını takip eden yıllarda Lityum ve bileşiklerinin kullanımına yönelik araştırmalar yapılmıştır. Bu tarihten sonra lityum ve bileşiklerinin üretimi ve kullanımı her geçen gün artmaktadır. Lityum ve bileşikleri temel olarak pegmatit minerallerinden üretilmektedir, az miktar lityum karbonat yan ürün olarak sodyum ve potasyum minerallerinden de elde edilebilmektedir.

Salamuralardan lityum elde edilmesi, bilinen yöntemlerden maliyeti en az olanı ve en az zahmetlisidir. Salamuralardan lityum kazanımı için gerekli olan lityum içeriğide mineraller ve killerden kazanımına göre çok daha azdır. Ancak salamuralardan lityum kazanımı için en önemli parametre Mg/Li oranı olup, bu oranın en çok 6/1 olması istenmektedir. Bu oran arttıkça işlem maliyeti de artmaktadır.

Ama 2000’li yılların başında Kuzeybatı Çin’de Qaidam Havzası’ndaki oldukça büyük salamuraların değerlendirilmeye başlanmasından sonra yüksek magnezyum içerikli salamuraların işlenmesi ve değerlendirilmesi ile ilgili önemli teknik gelişmeler oldu. Teknik gelişmelerin ardından Tibet Platosunda da önemli keşifler yapıldı. Lityumun şu anda kullanımının artacağı düşünülen en önemli sektör, pil sanayisi olmasına rağmen yapılan çeşitli araştırmalar termonükleer füzyon reaksiyonlarında lityumun kullanılabileceğini göstermiştir. Bu tür bir kullanımın yaygınlaşması neticesinde lityuma olan talebin çok artacağı ve şu andaki lityum üretim kapasitelerinin yeterli olmayacağı ön görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir