Makine Bülten

Hidrolik Sistemler Nasıl Çalışır?

hidrolik sistem çalışma prensibi

Hidrolik sistemlerin çalışma prensibi; az kuvvetle yüksek tork elde etme üzerine kuruludur. Bir sistemde tanka bağlanmış pompa yağı basar, yönlendiriciler pistona ulaştırır ve istenen kuvvet elde edilmiş olur. Daha iyi anlaşılması için aşağıdaki hidrolik asansör sistemine bakalım.
hidrolik sistem çalışma prensibi

    1. Silindir; Pistonu saran, sızdırmazlık özelliği yüksek, içini dolduran hidrolik sıvıyla (sarı renk) pistonu hareket ettiren içi boş ve dairesel hidrolik aktarım organı.
    2. Piston: Silindirin içinde yer piyasa, hidrolik sıvı silindirin içini doldurdukça asansörü yukarı kaldıran aktarım organı.
    3. Akışkan haznesi, diğer bir deyişle tank. Hidrolik sıvının bulunduğu yer.
    4. Devir daim pompası; Hidrolik sıvıyı tanktan alıp silindirin içine basan pompadır. bir aşırı çeşidi vardır.
    5. Valf: hayati görevi olan bir şey valf. Yukarıda görülen asansör sisteminde yağı tanka havale ediyor. Elbette arzulanan barın üstüne çıkılmak istendiği süre altı. Hidrolik sıvısı ekseriyetle yağdır.

 

Yukarıdaki sistem elemanlarının nasıl birbiriyle koordineli çalıştığını resme bakıp analiz edelim. Bir adam asansöre bindi ve “yukarı” tuşuna bastı, derhal 4 numaralı çağ daim pompası çalıştı ve sarı renkli (6) hidrolik sıvıyı silindirin (1) içine basmaya başlanmıştır, akabinde piston (2) hareket etti ve asansör yukarı doğru çıkmaya başlandı. Bu anlattığım şey aşırı kısa süre arasında olan bir şey.

 

Bu hidrolik asansör sistemi çok aşırı basit bir hidrolik sistem ve aynı zamanda aşırı öğretici.

 

Dikkat edilirse asansörün aşağı tuşu da mevcut. Yani asansörü yukarı çıkardığımız hızda aşağıya da indirebilmemiz gerekiyor. Bunun için Hidrolik Pompayı ters yönde çalıştırmak yeterlidir. Valf yardımı ile olur nedeni ise pistonun üzerinde zaten belirli bir ağırlık mevcut…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir